Hoppa till sidans innehåll

Bara ett OKH-lag kom runt på lådkavlen

04 JUN 2012 13:15
Surahammar arrangerade årets lådkavle i Västsura. Perfekta banor för de "hemmalöpare" som klubbarna numera förfogar över, gjorde att det blev en tät och spännande stafett.
  • Skapad: 04 JUN 2012 13:15

OKH hade lyckats skramla ihop två lag där undertecknad fick rycka in för Uffe som fortfarande kände av sin onda rygg. Tyvärr visade det sig att när vi kom på plats, saknades en löpare, Karl-Axel. Karl-Axel valde att vara hemma och fira sin 75-åriga födelsedag.... så vi fick fick springa med 1 och 2/3 lag.

Ragnar och Hasse Åström startade. Båda två sprang efter det övriga startfältet längs vägen från kartorna... endast ett fåtal löpare kollade kartan och konstaterade att de inte alls skulle följa den vägen utan en som gick ut 90 grader i en annan riktning från starten (på bilden ovan ser man bl.a. Norbergs Johan Källman stå kvar och tveka eftersom Mats Bergman direkt valde att springa den rätta vägen).

Ragnar var den av våra löpare som snabbast lyckades räta upp startfadäsen men han lyckades inte helt ta in det försprång som NOKs Mats Bergman skaffade sig direkt till första kontrollen. 1.20 efter Mats, på en 4:e plats, växlade Ragnar och det blev Iris som skulle springa den andra sträckan. Hasse Åström dök upp 3 minuter efter Ragnar och Rens kunde jaga iväg efter Iris.

Både Iris och Rens sprang alldeles fantastiskt bra, Rens på 2:a bästa sträcktid och Iris bara 6 sekunder sämre än Rens på 3:e bästa sträcktid, så undertecknad fick ge sig av knappa 2 minuter efter ledarlaget från Norberg. När så Rens kom till växeln, fanns inge mer lagmedlem att växla till.
Trots att jag inte får springa, lyckades jag i all fall bomma ca 6 minuter på 3:e sista kontrollen, men kunde ändå ta laget i mål på en 8:e plats av 19 startande lag.

Före start-1   Start-2
Ragnar är en erfaren startman i stafetter, här kollar han in bästa spåret på vägen från starten.   Men trots Ragnars erfarenhet, var det många som tvekade och kikade extra på kartan där de följde i Ragnars spår från starten...
Ragnar-varvning   SSOK-are
..trots Ragnars dåliga start var han bara ett par minuter efter Norberg vid varvningen   En ung Suralöpare förundras över att så få sprang åt det hållet..
Hasse-1   Hasse-2
Hasse fick klia sig i örat och...   ...i skallen efteråt när han funderade på varför han följde Ragnar från starten...

 

 

Resultat:


  Norbergs OK Lag 2    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Johan Källman 2 18.28.07 28.07    
2 Elisabeth Elmertoft 5 18.43.13 15.04 43.13 3
3 Oscar Karlsson 4 19.19.56 36.43 1.19.56 1
  Norbergs OK Lag 3    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Mathilda Björn 8 18.31.08 31.08    
2 Sara Andersson 4 18.46.02 14.54 46.02 4
3 Mikael Pettersson Hjelm 2 19.20.08 34.06 1.20.08 2
  Surahammars SOK   Lag 7    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Mats Trollvad 3 18.28.12 28.12    
2 Wilma Thornell 10 18.46.21 18.09 46.21 6
3 Ulf Johansson 3 19.20.28 34.07 1.20.28 3
  Surahammars SOK   Lag 2    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Adam Lundh 5 18.30.25 30.25    
2 Eric Pettersson 6 18.46.16 15.51 46.16 5
3 John Gunnarsson 5 19.23.09 36.53 1.23.09 4
  Norbergs OK Lag 1    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Mats Bergman 1 18.26.56 26.56    
2 Amanda Elmertoft 1 18.41.15 14.19 41.15 1
3 Henrik Hellgren 12 19.25.38 44.23 1.25.38 5
  Surahammars SOK   Lag 6    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Anders Gunnarsson 10 18.33.22 33.22    
2 Molly Löfström 16 18.55.03 21.41 55.03 10
3 Magnus Thornell 1 19.26.06 31.03 1.26.06 6
  Surahammars SOK   Lag 4    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Daniel Eriksson 11 18.35.03 35.03    
2 Oscar Thornell 8 18.52.39 17.36 52.39 11
3 Gustav Lundh 6 19.31.32 38.53 1.31.32 7
  OK Hedströmmen   Lag 2    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Ragnar Eriksson 4 18.28.18 28.18    
2 Iris van Loenhout 3 18.43.08 14.50 43.08 2
3 Åke Larsson 15 19.31.53 48.45 1.31.53 8
  Surahammars SOK   Lag 5    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Clara Östergren 7 18.31.02 31.02    
2 Ida Eriksson 12 18.50.31 19.29 50.31 8
3 Robin Erneby 11 19.34.22 43.51 1.34.22 9
  Surahammars SOK   Lag 1    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Anna Lundh 6 18.30.43 30.43    
2 My Welander 13 18.50.33 19.50 50.33 9
3 Anders Galin 14 19.35.19 44.46 1.35.19 10
  Surahammars SOK   Lag 3    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Jonas Lundh 13 18.43.01 43.01    
2 Amanda Lundh 8 19.00.37 17.36 1.00.37 12
3 Gunnar Munktelius 10 19.43.45 43.08 1.43.45 11
  Fagersta OK  Lag 1    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Gurli Back 15 18.47.50 47.50    
2 Albin Berggren 11 19.06.48 18.58 1.06.48 13
3 Tony Augustsson 13 19.51.30 44.42 1.51.30 12
  Fagersta OK  Lag 3    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Marianne Einarsson 12 18.42.56 42.56    
2 Anton Augustsson/Ludvig Bylund 17 19.10.06 27.50 1.10.06 14
3 Mats Back 9 19.52.23 42.17 1.52.23 13
  Fagersta OK  Lag 4    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Elof Back 16 18.51.08 51.08    
2 Marcus Andersson 14 19.11.10 20.02 1.11.10 15
3 Carl-Eric Berglöw 8 19.52.27 41.17 1.52.27 14
  Surahammars SOK   Lag 8    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Pär Tindervik 14 18.44.03 44.03    
2 Frida Gunnerus 19 19.20.39 36.36 1.20.39 16
3 Lennart Trollvad 7 19.53.10 41.10 2.01.49 15
  OK Hedströmmen   Lag 1    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Hasse Åström 9 18.32.13 32.13    
2 Rens van Loenhout 2 18.46.57 14.44 46.57 7
3 Ingen deltagare          
  Hallstahammars OK    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Annika Norström   18.30.33 felst    
2 Gudrun Persson 7 18.46.46 16.13    
3 Kjell Mjöberg 18 19.37.33 50.47   Felst
  Fagersta OK  Lag 5    
Sträcka Namn Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Lars Helge Wisell   18.33.02 felst    
2 Alfons Berggren 15 18.54.16 21.14    
3 Johan Hage 16 19.44.02 49.46   Felst
  Fagersta OK  Lag 2    
Sträcka Namn Sträck Plac Mål tid Sträck tid Total tid Tot plac
1 Maria Strömberg Bylund   18.30.01 felst    
2 Kajsa Berglöw 18 19.04.23 34.22    
3 Marie Berggren 17 19.54.58 50.35  
Skribent: Åke Larsson

Träningsläger

Postadress:
OK Hedströmmen - Orientering
Birgit Haglund, Hagstuvägen 25
73931 Skinnskatteberg

Kontakt:
Tel: 0707132549
E-post: This is a mailto link

Se all info